Sofinke a Alexovi sme zabezpečili špeciálne komunikačné pomôcky

10.10.2021

Sofinka a Alex sú predčasne narodené dvojčatá, ktoré si spolu s ich maminkou Vladkou prešli už viacerými životnými skúškami.

Chcem pomôcť

Vladka mala ako onkologická pacientka zdravotné problémy a nedarilo sa jej otehotnieť prirodzenou cestou. Spolu s partnerom sa preto rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie. To sa podarilo hneď na prvýkrát, čakali rovno dvojičky. Nanešťastie, v 31. týždni nastali komplikácie, ktoré ohrozovali život maminky i oboch detičiek. Po predčasnom pôrode, ktoŕý bol nevyhnutný, mali obe deti vážne zdravotné problémy. Sofinke a Alexovi vola nakoniec diagnostikovaná mozgová obrna. Osud sa ich však rozhodol skúšať naďalej.

"Keď mali deti 5 mesiacov, prišla ďalšia obrovská rana. V schránke som si našla anonymný list, v ktorom sa písalo, že mi je môj partner neverný. V tej chvíli sa mi zrútil celý svet. Od toho momentu som na deti ostala sama. Bez podpory rodiny a priateľov by som to určite nezvládla," dodáva Vladka.

Rehabilitácia je nevyhnutná

Sofinka i Alexko potrebujú nepretržitú starostlivosť. Okrem cvičenia sa potrebujú aj neustále vzdelávať a socializovať. V tomto smere pomáhajú deťom s podobnými diagnózami predovšetkým špeciálne komunikačné pomôcky.

"Špeciálne pomôcky by pomohli Sofinke a Alexovi lepšie porozumieť, vyjadrovať pocity, nálady, komunikovať s rodinou a okolím. Skvalitnili by im život a pomáhali zaradiť sa do spoločnosti, Sú však finančne náročné. Navyše, keďže sa Sofinka a Alexko od seba úplne líšia, potrebujú individuálny prístup, rôzne techniky vzdelávania a rozličný program," vysvetlila maminka.

Pomohli sme pomôckami šitými na mieru

Sofii a Alexovi sme pomohli príspevkom na špeciálne komunikačné pomôcky, ktoré deťom umožňujú vyjadrovať ich pocity a lepšie komunikovať s rodinou a okolím. Príspevok mal hodnotu 3000 €. Sofinka dostala špeciálne upravenú pomôcku na ovládanie počítača očami, rukami ho totiž ovládať nedokáže. Ide o optickú myš, ktorá po kalibrácii očí umožní prakticky "klikať očami". Alex zas dostal dotykový počítač so špeciálnym programom a hlasovým výstupom - po kliknutí na príslušné pole počítač v podstate "rozpráva za neho".

Sofinku a Alexa sme mohli podporiť vďaka tým, ktorí majú <3 na správnom mieste, teda našim darcom. Ak sa k nim chcete pridať, urobiť tak môžete viacerými spôsobmi. Všetko dôležité sme pre vás spísali do prehľadného článku.

O srdci pre deti

Srdce pre deti je charitatívny projekt vydavateľstva RIngier Axel Springer, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Projekt vznikol s cieľom zlepšovať a vytvárať podmienky pre kvalitné vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením do 18 rokov. Kľúčovou témou projektu Srdce pre deti je predovšetkým inkluzívne vzdelávanie. Viac o projekte Srdce pre deti si môžete prečítať tu.

Ďalšie aktuality

Zakúpili sme notebook a špeciálny komunikačný program pre Jakubka
Zakúpili sme notebook a špeciálny komunikačný program pre Jakubka

Desaťročný Jakubko trpí obojstrannou percepčnou poruchou sluchu. Tá mu bola diagnostikovaná, keď mal dva roky.

Nepremeškajte možnosť vydražiť si jedinečný kúsok z limitovanej edície Be Lenka Prime
Nepremeškajte možnosť vydražiť si jedinečný kúsok z limitovanej edície Be Lenka Prime

Dražba prebieha na Facebooku Srdce pre deti od 19.9. - 22.9. 2021 do 20:00.

Ulovte si jedinečný barefoot kúsok a prispejte na dobrú vec
Ulovte si jedinečný barefoot kúsok a prispejte na dobrú vec

BeLenka a Srdce pre deti spojili svoje sily, aby pomáhali. Do pomoci sa môžete zapojiť aj vy. Spravte si radosť kúpou limitovanej edície barefoot modelu Prime.

Rok 2021: Pomoc organizáciám
Rok 2021: Pomoc organizáciám

V roku 2021 pokračujeme aj v podpore organizácií, ktoré sa venujú deťom so zdravotným znevýhodnením alebo pochádzajúcim zo sociálne znevýhodneného prostredia v oblasti inkluzívneho vzdelávania, aby mali možnosť napredovať vo svojej ceste za vzdelávaním pre všetkých bez rozdielu.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.