Sofinke a Alexovi sme zabezpečili špeciálne komunikačné pomôcky

10.10.2021

Sofinka a Alex sú predčasne narodené dvojčatá, ktoré si spolu s ich maminkou Vladkou prešli už viacerými životnými skúškami.

Chcem pomôcť

Vladka mala ako onkologická pacientka zdravotné problémy a nedarilo sa jej otehotnieť prirodzenou cestou. Spolu s partnerom sa preto rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie. To sa podarilo hneď na prvýkrát, čakali rovno dvojičky. Nanešťastie, v 31. týždni nastali komplikácie, ktoré ohrozovali život maminky i oboch detičiek. Po predčasnom pôrode, ktoŕý bol nevyhnutný, mali obe deti vážne zdravotné problémy. Sofinke a Alexovi vola nakoniec diagnostikovaná mozgová obrna. Osud sa ich však rozhodol skúšať naďalej.

"Keď mali deti 5 mesiacov, prišla ďalšia obrovská rana. V schránke som si našla anonymný list, v ktorom sa písalo, že mi je môj partner neverný. V tej chvíli sa mi zrútil celý svet. Od toho momentu som na deti ostala sama. Bez podpory rodiny a priateľov by som to určite nezvládla," dodáva Vladka.

Rehabilitácia je nevyhnutná

Sofinka i Alexko potrebujú nepretržitú starostlivosť. Okrem cvičenia sa potrebujú aj neustále vzdelávať a socializovať. V tomto smere pomáhajú deťom s podobnými diagnózami predovšetkým špeciálne komunikačné pomôcky.

"Špeciálne pomôcky by pomohli Sofinke a Alexovi lepšie porozumieť, vyjadrovať pocity, nálady, komunikovať s rodinou a okolím. Skvalitnili by im život a pomáhali zaradiť sa do spoločnosti, Sú však finančne náročné. Navyše, keďže sa Sofinka a Alexko od seba úplne líšia, potrebujú individuálny prístup, rôzne techniky vzdelávania a rozličný program," vysvetlila maminka.

Pomohli sme pomôckami šitými na mieru

Sofii a Alexovi sme pomohli príspevkom na špeciálne komunikačné pomôcky, ktoré deťom umožňujú vyjadrovať ich pocity a lepšie komunikovať s rodinou a okolím. Príspevok mal hodnotu 3000 €. Sofinka dostala špeciálne upravenú pomôcku na ovládanie počítača očami, rukami ho totiž ovládať nedokáže. Ide o optickú myš, ktorá po kalibrácii očí umožní prakticky "klikať očami". Alex zas dostal dotykový počítač so špeciálnym programom a hlasovým výstupom - po kliknutí na príslušné pole počítač v podstate "rozpráva za neho".

Sofinku a Alexa sme mohli podporiť vďaka tým, ktorí majú <3 na správnom mieste, teda našim darcom. Ak sa k nim chcete pridať, urobiť tak môžete viacerými spôsobmi. Všetko dôležité sme pre vás spísali do prehľadného článku.

O srdci pre deti

Srdce pre deti je charitatívny projekt vydavateľstva RIngier Axel Springer, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Projekt vznikol s cieľom zlepšovať a vytvárať podmienky pre kvalitné vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením do 18 rokov. Kľúčovou témou projektu Srdce pre deti je predovšetkým inkluzívne vzdelávanie. Viac o projekte Srdce pre deti si môžete prečítať tu.

Ďalšie aktuality

Pripojte sa k našej supermisii
Pripojte sa k našej supermisii

Pomáhajte spolu s nami detským hrdinom.

Spojenej škole Dúbravská 1 sme pomohli na ceste ku komunikácii
Spojenej škole Dúbravská 1 sme pomohli na ceste ku komunikácii

Sme radi, že sme v uplynulých rokoch mohli podporiť aj koncept s výstižným názvom Cesta ku komunikácii. Ide o jeden z projektov Spojenej školy na Dúbravskej ceste 1 v Bratislave.

Pomoc rodinám 2022
Pomoc rodinám 2022

V roku 2022 v zmysle stratégie projektu pokračujeme v podpore rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením alebo pochádzajúcim zo sociálne znevýhodneného prostredia v oblasti inkluzívneho vzdelávania. Majú tak možnosť plnohodnotnejšie fungovať v našej spoločnosti.

VEDOMOSTI MENIA SVET
VEDOMOSTI MENIA SVET

Grantová výzva: Asistenti v inkluzívnom vzdelávaní​. Srdce pre deti v spolupráci so spoločnosťou Dedoles, ktorá ešte v priebehu minulého roka venovala nášmu charitatívnemu projektu 50 000 €, vyhlasuje grantovú výzvu Vedomosti menia svet.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.