Sofinke a Alexovi sme zabezpečili špeciálne komunikačné pomôcky

10.10.2021

Sofinka a Alex sú predčasne narodené dvojčatá, ktoré si spolu s ich maminkou Vladkou prešli už viacerými životnými skúškami.

Chcem pomôcť

Vladka mala ako onkologická pacientka zdravotné problémy a nedarilo sa jej otehotnieť prirodzenou cestou. Spolu s partnerom sa preto rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie. To sa podarilo hneď na prvýkrát, čakali rovno dvojičky. Nanešťastie, v 31. týždni nastali komplikácie, ktoré ohrozovali život maminky i oboch detičiek. Po predčasnom pôrode, ktoŕý bol nevyhnutný, mali obe deti vážne zdravotné problémy. Sofinke a Alexovi vola nakoniec diagnostikovaná mozgová obrna. Osud sa ich však rozhodol skúšať naďalej.

"Keď mali deti 5 mesiacov, prišla ďalšia obrovská rana. V schránke som si našla anonymný list, v ktorom sa písalo, že mi je môj partner neverný. V tej chvíli sa mi zrútil celý svet. Od toho momentu som na deti ostala sama. Bez podpory rodiny a priateľov by som to určite nezvládla," dodáva Vladka.

Rehabilitácia je nevyhnutná

Sofinka i Alexko potrebujú nepretržitú starostlivosť. Okrem cvičenia sa potrebujú aj neustále vzdelávať a socializovať. V tomto smere pomáhajú deťom s podobnými diagnózami predovšetkým špeciálne komunikačné pomôcky.

"Špeciálne pomôcky by pomohli Sofinke a Alexovi lepšie porozumieť, vyjadrovať pocity, nálady, komunikovať s rodinou a okolím. Skvalitnili by im život a pomáhali zaradiť sa do spoločnosti, Sú však finančne náročné. Navyše, keďže sa Sofinka a Alexko od seba úplne líšia, potrebujú individuálny prístup, rôzne techniky vzdelávania a rozličný program," vysvetlila maminka.

Pomohli sme pomôckami šitými na mieru

Sofii a Alexovi sme pomohli príspevkom na špeciálne komunikačné pomôcky, ktoré deťom umožňujú vyjadrovať ich pocity a lepšie komunikovať s rodinou a okolím. Príspevok mal hodnotu 3000 €. Sofinka dostala špeciálne upravenú pomôcku na ovládanie počítača očami, rukami ho totiž ovládať nedokáže. Ide o optickú myš, ktorá po kalibrácii očí umožní prakticky "klikať očami". Alex zas dostal dotykový počítač so špeciálnym programom a hlasovým výstupom - po kliknutí na príslušné pole počítač v podstate "rozpráva za neho".

Sofinku a Alexa sme mohli podporiť vďaka tým, ktorí majú <3 na správnom mieste, teda našim darcom. Ak sa k nim chcete pridať, urobiť tak môžete viacerými spôsobmi. Všetko dôležité sme pre vás spísali do prehľadného článku.

O srdci pre deti

Srdce pre deti je charitatívny projekt vydavateľstva RIngier Axel Springer, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Projekt vznikol s cieľom zlepšovať a vytvárať podmienky pre kvalitné vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením do 18 rokov. Kľúčovou témou projektu Srdce pre deti je predovšetkým inkluzívne vzdelávanie. Viac o projekte Srdce pre deti si môžete prečítať tu.

Ďalšie aktuality

Bojovníčke Majke sme pomohli kúpou špeciálnych pomôcok
Bojovníčke Majke sme pomohli kúpou špeciálnych pomôcok

Deväťročnej Majke bolo v troch rokoch diagnostikované vzácne ochorenie s názvom Rasmussenova encefalitída.

Rok 2021: Pomoc rodinám
Rok 2021: Pomoc rodinám

V roku 2021 pokračujeme v podpore rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením alebo pochádzajúcim zo sociálne znevýhodneného prostredia v oblasti inkluzívneho vzdelávania. Majú tak možnosť plnohodnotnejšie fungovať v našej spoločnosti. Rovnako nadväzujeme na adresnú pomoc z minulého roka a podporujeme aj rodiny, ktoré existenčne postihla pandémia.

Pomáhať v čase Vianoc je naša SRDCOVKA --> Pridajte sa aj vy
Pomáhať v čase Vianoc je naša SRDCOVKA --> Pridajte sa aj vy

Obdarujte tých, ktorí to najviac potrebujú. Stačí jedna SMS.

Vďaka limitovanej edícii topánok od BeLenka sme získali viac ako 3000 € --> ĎAKUJEME
Vďaka limitovanej edícii topánok od BeLenka sme získali viac ako 3000 € --> ĎAKUJEME

V priebehu septembra spojilo Srdce pre deti sily s spoločnosťou BeLenka. Ľudia z BeLenky nielenže vytvárajú štýlové barefoot topánky, ale ukázali že majú ❤ na správnom mieste.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.