Krehká, no usmievavá Simonka (17) rehabilitácie zvláda statočne. „Najprv som nevedela, čo ma čaká. Cvičenie je dosť namáhavé, musím sa na to všetko sústrediť. Ale ide to!" prezradila dievčina. Nepripúšťa si možnosť, že by ostala hendikepovaná.

Bojuje ako lev

Ešte nedávno vydržala kráčať na bežiacom páse ledva 10 minút, teraz zvláda trojhodinové cvičenia. „Simonka je šikovná a hlavne sa veľmi snaží," hovorí fyzioterapeutka Simona Nosáľová (24). „Potrebuje precvičiť pravú stranu tela. Zameriavame sa na posilnenie pravej nohy, zlepšenie rovnováhy a jemnej motoriky pravej ruky."

Dievčine sa podarilo už aj čo-to napísať, hoci kroky má zatiaľ neisté. „Cítim už zlepšenie. Chcem byť znova zdravá," predsavzala si Simonka. Jej mamina Bernardína (43) s dojatím sleduje každý dcérkin krok. „Ani nechcem pomyslieť na to, ako lekári hovorili, že ostane ochrnutá od krku nadol. Veľmi som vtedy plakala. Ale Simonka bola silná," hovorí. V kútiku srdca dúfa, že dcérka vyviazne zo všetkého bez vážnych trvalých následkov.

Pri nehode 5. augusta 2016 utrpela Simonka ťažké zranenia. Mala zlomené dva krčné stavce, poškodenú miechu a doráňanú bedrovú kosť. Do krku jej lekári voperovali titánový implantát, musí sa vyhýbať akémukoľvek zraneniu hlavy. Rodičia sú vďační za pomoc ľudí, ktorí majú srdce na správnom mieste. „Veľmi pekne ďakujeme všetkým, čo nám pomohli so zbierkou na Simonkine rehabilitácie. Po tom, čo sa stalo, je pre nás každé, i to najmenšie zlepšenie malý zázrak," vyznala sa mamina. Verí, že Simonka už v septembri bude môcť nastúpiť do školy, aby si mohla splniť svoj sen stať sa učiteľkou.