Programový riaditeľ Nadácie Pontis Pavel Hrica: Deťom ide všetko do posledného centa!

13.12.2014

Charitatívny projekt denníka Nový Čas, ktorý spravuje Nadácia Pontis, Srdce pre deti, pomáha tisíckam detí v najťažších životných situáciách. Za existenciu projektu pre ne Slováci vyzbierali krásnu sumu - 1,8 milióna eur. O tom, ako nadačný projekt Nového Času funguje, hovorí Pavel Hrica z renomovanej Nadácie Pontis, ktorá je garantom verejnej zbierky.

Pomôžem

Od roku 2011 nadačný projekt Nového Času – Srdce pre deti, spravuje Nadácia Pontis. Koľkým deťom Srdce pre deti odvtedy pomáha a koľko peňazí sa pre ne vyzbieralo?

- Za necelé štyri roky Srdce pre deti pomohlo už takmer 17 500 deťom! Ide o konkrétnu pomoc, keď sa z vyzbieraných peňazí platili rehabilitácie, kúpili sa zdravotné pomôcky, skvalitňoval sa deťom život alebo sa zakúpili prístroje do nemocníc. Za ten čas ľudia pomohli deťom sumou 1,8 milióna eur! Veríme, že aj zajtra diváci televízneho galavečera Srdce pre deti prispejú na dobrú vec a tento rok vyzbierame ďalšie potrebné financie.

Čo sa s vyzbieranými peniazmi potom robí?

- Všetky peniaze, do posledného centa, idú na pomoc deťom. Systém je nastavený tak, že rodiny, ktoré pomoc potrebujú, nedostávajú peniaze priamo, ale hradia sa im zdravotné pomôcky, alebo platí liečba. Čiže zneužitie je nemožné.

Ako sa ľudia dostanú k tejto pomoci?

- Funguje to tak, že rodiny sa na nás obracajú so žiadosťou o podporu. Každý prípad schvaľuje tím odborníkov, lekárov a sociálnych pracovníkov a na základe ich odporúčaní ide deťom konkrétna pomoc.

Kontrolujete tie prípady aj spätne, ako bola pomoc využitá a účinná?

- Rodiny majú podmienku dať nám vedieť, ako bola služba využitá. Neraz sú to mediálne známe príbehy, ktoré sa sledujú dlhšie obdobie napríklad aj prostredníctvom článkov v denníku Nový Čas. Úspechov tejto pomoci je veľmi veľa, vďaka pomoci zo Srdca pre deti sa mnohým rodinám v núdzi radikálne zmenil život k lepšiemu.

Aká je ochota Slovákov pomáhať?

- Najviac ľudí pomáha zvyčajne počas galavečera zaslaním darcovskej SMS v hodnote 5 eur. Ale sú aj prípady bohatších darcov, ktorí dajú na niektoré prípady aj tisícky eur. Veľká časť pomoci však ide od obyčajných ľudí, neraz takých, pre ktorých je 5 eur dosť značná suma. Ale keď vidia, že niekto je v ešte horšej situácii, povedia si, že tých 5 eur je to najmenej, čo môžu spraviť a pomôžu. Myslím, že v ochote pomáhať na tom Slováci nie sú zle.

Peniaze sa zbierajú na konkrétne prípady. Čo ak sa pre jedno dieťa vyzbiera viac peňazí, ako treba?

- Počas roka zbierame prostriedky na konkrétne príbehy detí, najmä vďaka článkom v Novom Čase. V každom prípade je vopred stanovená výška pomoci, akú dieťa potrebuje. Ak sa vyzbiera viac, tak tie peniaze idú do spoločného konta pre deti, ktorých príbeh nebol medializovaný, ale ktorým tiež pomáhame.

V čom je Srdce pre deti iné ako ostatné charitatívne zbierky?

- Je to jeden z najtransparentnejších darcovských projektov na Slovensku. Darcovia vidia, komu a ako pomáhajú. Ich peniaze idú všetky deťom, režijné náklady totiž hradí spoločnosť Ringier Axel Springer, vydavateľ denníka Nový Čas. Kam pomoc presne putuje, si darcovia môžu odkontrolovať na stránke www.srdcepredeti.sk, každé jedno dieťa, ktorému pomáhame, je tam uvedené. A výhodou je, že aj vďaka Novému Času a galavečeru na TV JOJ sa ľudia dozvedajú, koľko detí potrebuje ich pomoc.

Zdroj: www.cas.sk, ak

Ďalšie aktuality

Vďaka vašej podpore Srdce pre deti pomáha už 14 rokov!
Vďaka vašej podpore Srdce pre deti pomáha už 14 rokov!

Uplynulý rok bol ťažký pre mnohých z nás. Azda neexistuje človek, ktorému by sa nezapísal do pamäti. Aj v tejto ťažkej dobe však zostaňme naďalej ľuďmi.

Rok 2020: Pomoc organizáciám
Rok 2020: Pomoc organizáciám

V roku 2020 sme začali napĺňať stratégiu inkluzívneho vzdelávania. Pomáhame organizáciám, ktoré združujú deti s rôznym znevýhodnením a ich rodiny. Sú to subjekty, ktoré zlepšujú postavenie týchto skupín v našej spoločnosti.

Rok 2020: Pomoc rodinám
Rok 2020: Pomoc rodinám

V roku 2020 sme naplno začali napĺňať stratégiu inkluzívneho vzdelávania. Pomáhame deťom s rôznym znevýhodnením lepšie sa začleniť do našej spoločnosti.

Pomoc rodinám koncom roka 2019
Pomoc rodinám koncom roka 2019

Aj keď sa v projekte Srdce pre deti menila stratégia smerom k inkluzívnemu vzdelávaniu, v roku 2019 ešte dobiehali podpory schválené za starých podmienok. Tu je ich prehľad.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.