Pre anjelskú Tamarku sme zabezpečili komunikačné pomôcky

13.9.2022

Tamarke bolo diagnostikované ojedinelé neurologicko-genetické ochorenie známe ako Angelmanov syndróm. Deti s Angelmanovým syndrómom sa zvyknú pre modré oči a blond vlasy nazývať aj anjelské. Ide o kombinované ochorenie, ktoré spôsobuje to, že deti s týmto ochorením dokážu povedať len pár slov. Veľmi dôležitá je pre ne preto augmentatívna a alternatívna komunikácia, ktorá im pomáha vyjadriť svoje pocity, túžby a potreby

Chcem pomôcť

Špeciálny program a komunikátor môže odteraz Tamarka využívať aj doma


Pre Tamarku je veľmi dôležité pracovať s prvkami AAK na dennej báze, a to nielen v škôlke a medzi kamarátmi, ale aj doma. Tamarka pravidelne navštevuje denné centrum v Bratislave, v ktorom s ňou aktívne pracuje špeciálna pedagogička. Rôzne komunikátory, piktogramy, iPad s komunikačným programom, to všetko pomáha Tamarke k tomu, aby pochopila väčšinu významov slov a dokázala ich aj aktívne používať. Je však veľmi dôležité, aby mohla Tamarka využívať tieto pomôcky aj doma, nielen v centre, preto sme jej prispeli na nákup špeciálneho komunikátora a iPadu s programom.

“Je úžasné sledovať ako Tamarka napreduje či už v pohybe, alebo v oblasti komunikácie a mentálneho vývoja. Z ležiaceho bábätka sa stáva dievčatko, ktoré vníma okolitý svet, teší sa zo spoločnosti, rada chodí do škôlky, učí sa nové veci,” približuje Tamarkina rodina.


Čo je to Angelmanov syndróm?

Angelmanov syndróm je ochorenie, ktoré je spôsobené tzv. mikrodeléciou chromozómu. Mikrodelécia znamená stratu veľmi malého úseku v určitom mieste na chromozóme. V tomto prípade ide o chromozóm 15 a jeho dlhé ramienko. Je to geneticky podmienené ochorenie, ktoré sa vyskytuje rovnako u chlapcov ako u dievčat. Bolo prvýkrát v literatúre opísané v roku 1965 anglickým lekárom doktorom Angelmanom. Liečba je len symptomatická a ľudia s týmto syndrómom si vyžadujú celoživotnú asistenciu.

Frekvencia výskytu Angelmanovho syndrómu v populácii je približne 1/16 000.

Diagnózu možno stanoviť na základe genetického vyšetrenia, ktoré preukáže deléciu na 15 chromozóme.

K prejavom Angelmanovho syndrómu patria: málo rozvinutá reč (iba minimum slov/skôr neverbálny prejav), mentálne zaostávanie, motorické problémy pripomínajúce pohyby bábiky, bezdôvodné záchvaty smiechu, porucha pozornosti, hypotónia (znížené svalové napätie), mikrocefália ("malá hlava"), abnormálne EEG (vyšetrenie mozgu), škúlenie, poruchy prehltacieho reflexu, sploštené záhlavie hlavičky, hyperaktivita, epileptické záchvaty a poruchy spánku.

Viac na: https://anjelskatamarka.sk/

Ďalšie aktuality

Vytrvalosť a nádej, tieto slová najviac vystihujú príbeh Nelky, pre ktorú sme zakúpili špeciálne pomôcky v hodnote 2000 €
Vytrvalosť a nádej, tieto slová najviac vystihujú príbeh Nelky, pre ktorú sme zakúpili špeciálne pomôcky v hodnote 2000 €

Nelkin príbeh je príbehom nádeje, vytrvalosti a odhodlania. Narodila sa po bezproblémovom tehotenstve, ale už pár hodín po narodení bola prevezená na detské ARO, kde jej diagnostikovali ťažký zápal pľúc a sepsu. Dva dni doslova bojovala o život. Našťastie sa narodila v termíne a nie predčasne, vďaka čomu mala dostatok síl a právo na život si nakoniec vybojovala.

Pomáhame v inklúzii, tak znie názov programu, ktorý sme podporili sumou 4 100 €
Pomáhame v inklúzii, tak znie názov programu, ktorý sme podporili sumou 4 100 €

Centrum inkluzívneho vzdelávania (Inklucentrum) je občianske združenie, ktoré sa zaoberá podporou inkluzívneho vzdelávania na celonárodnej úrovni. Jednou z jeho pravidelných aktivít je aj program Pomáhame v inklúzii, ktorý má niekoľkoročnú tradíciu. Práve na podporu tohto programu putovali financie z nášho grantu v celkovej výške 4 100 €.

Malému Martinkovi sme zabezpečili senzorické pomôcky
Malému Martinkovi sme zabezpečili senzorické pomôcky

Malý Martinko sa narodil ako zdravé dieťa, postupne sa však uňho začali objavovať rôzne problémy. Nerozprával, chýbalo mu porozumenie, čo vyústilo do rôznych záchvatov hnevu. Tie sa nedali utíšiť. Lekári sa zhodli na diagnóze narušenej komunikačnej schopnosti so sekundárnym autizmom a hyperkinetickom syndróme.

Podporili sme video projekt, ktorý pomôže rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi
Podporili sme video projekt, ktorý pomôže rodinám so zdravotne znevýhodnenými deťmi

Narodenie dieťatka so zdravotným znevýhodnením býva veľmi často nečakané, rodina sa ocitne nepripravená na novú a neznámu situáciu.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.