Natálke s rázštepom chrbtice sme uhradili školné v súkromnej škôlke

6.10.2022

Natálkin príbeh je jeden z tých, ktoré chytajú za srdce o trochu viac než iné.

Chcem pomôcť

Natálka sa narodila naraz so svojou sestričkou, dvojičkou. Na rozdiel od nej sa však narodila s rôznymi diagnózami. To bol dôvod, prečo sa jej mama a otec zriekli a dali Natálku do detského domova. Rolu rodičov sa preto rozhodla prevziať Natálkina babka.

Z babky sa stala maminka

Pani Denisa sa o svoju vnučku stará príkladne už od jej jedného roka, za čo získala aj čestné uznanie mestskej časti. Niet sa preto čo čudovať, že ju Natálka oslovuje maminka.

“Natálka má rázštep chrbtice a pridružené diagnózy ako hydrocefalus, vybočenie chodidiel, neurogénna porucha močového mechúra. Je cievkovaná, má ochrnutý zvierač a lieči sa aj na štítnu žľazu. Aj keď Natálke osud nadelil veľký balík diagnóz, nevzdávame sa a bojujeme. Náš život je šťastný, máme jedna druhú, nepohneme sa bez seba ani na krok. Je to slnko mojich očí a pohnem aj zemou, len aby mala šťastné dni aspoň v takej miere, ako to bude jej zdravie dovoľovať. Zatiaľ sa nám to spolu darí,” hovorí babka Denisa.


Vďaka súkromnej škôlke môže byť Natálka so zdravými deťmi

Po mentálnej stránke je Natálka na vysokej úrovni. Je rozhľadená, učenlivá, pozná abecedu, čísla a jej vášňou je kreslenie. Keďže Natálkina myseľ funguje až príliš dobre, špeciálna škôlka by pre ňu nebola vhodná. Do bežnej škôlky by ju zas ale kvôli diagnózam nezobrali. Neváhali sme preto a uhradili sme školné v súkromnej škôlke, ktorú môže Natálka navštevovať spolu so zdravými deťmi.

Napriek množstvu diagnóz napreduje raketovou rýchlosťou

Natálka spočiatku kvôli rázštepu chrbtice nevedela chodiť, vďaka cvičeniu a rehabilitáciám sa to ale zmenilo. Pomocou barlí sa začala pohybovať na kratšie vzdialenosti, hrať s deťmi futbal či skrývačky. Predčasom síce absolvovala operáciu bedrových kĺbov, ktorá jej opäť znemožnila chodiť, ale už tvrdo denne trénuje, aby sa mohla po zotavení pohybovať ešte lepšie, než predtým. Veríme, že sa jej to s pomocou babky podarí a držíme obom bojovníčkam prsty.

Pomáhajte spolu s nami

Pridajte sa k nám a prispejte aj vy k tomu, aby sa deti so zdravotným znevýhodnením mohli plnohodnotne vzdelávať. Podporte spolu s nami inkluzívne vzdelávanie. Prispieť môžete viacerými spôsobmi. Všetko potrebné nájdete v tomto článku.

Ďalšie aktuality

Srdce pre deti odteraz podporíte aj kúpou darčekovej poukážky od TULIPU
Srdce pre deti odteraz podporíte aj kúpou darčekovej poukážky od TULIPU

50 % hodnoty darčekových poukážok venujeme na konto charitatívneho projektu Srdce pre deti.

Be Lenka pokračuje v podpore Srdca pre deti
Be Lenka pokračuje v podpore Srdca pre deti

Rodinám venuje 25 párov topánok.

Pre anjelskú Tamarku sme zabezpečili komunikačné pomôcky
Pre anjelskú Tamarku sme zabezpečili komunikačné pomôcky

Tamarke bolo diagnostikované ojedinelé neurologicko-genetické ochorenie známe ako Angelmanov syndróm. Deti s Angelmanovým syndrómom sa zvyknú pre modré oči a blond vlasy nazývať aj anjelské. Ide o kombinované ochorenie, ktoré spôsobuje to, že deti s týmto ochorením dokážu povedať len pár slov. Veľmi dôležitá je pre ne preto augmentatívna a alternatívna komunikácia, ktorá im pomáha vyjadriť svoje pocity, túžby a potreby

Spolupráca Dedoles s inkluzívnou kreatívnou značkou HENTO TOTO
Spolupráca Dedoles s inkluzívnou kreatívnou značkou HENTO TOTO

Dedoles prichádza s výnimočnou limitovanou kolekciou ponožiek. Vznikla v spolupráci s inkluzívnou kreatívnou značkou HENTO TOTO, ktorá spája šikovných kresličov s mentálnym postihnutím s profesionálnymi grafikmi, dizajnérmi a ilustrátormi.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.