Natálke s rázštepom chrbtice sme uhradili školné v súkromnej škôlke

6.10.2022

Natálkin príbeh je jeden z tých, ktoré chytajú za srdce o trochu viac než iné.

Chcem pomôcť

Natálka sa narodila naraz so svojou sestričkou, dvojičkou. Na rozdiel od nej sa však narodila s rôznymi diagnózami. To bol dôvod, prečo sa jej mama a otec zriekli a dali Natálku do detského domova. Rolu rodičov sa preto rozhodla prevziať Natálkina babka.

Z babky sa stala maminka

Pani Denisa sa o svoju vnučku stará príkladne už od jej jedného roka, za čo získala aj čestné uznanie mestskej časti. Niet sa preto čo čudovať, že ju Natálka oslovuje maminka.

“Natálka má rázštep chrbtice a pridružené diagnózy ako hydrocefalus, vybočenie chodidiel, neurogénna porucha močového mechúra. Je cievkovaná, má ochrnutý zvierač a lieči sa aj na štítnu žľazu. Aj keď Natálke osud nadelil veľký balík diagnóz, nevzdávame sa a bojujeme. Náš život je šťastný, máme jedna druhú, nepohneme sa bez seba ani na krok. Je to slnko mojich očí a pohnem aj zemou, len aby mala šťastné dni aspoň v takej miere, ako to bude jej zdravie dovoľovať. Zatiaľ sa nám to spolu darí,” hovorí babka Denisa.


Vďaka súkromnej škôlke môže byť Natálka so zdravými deťmi

Po mentálnej stránke je Natálka na vysokej úrovni. Je rozhľadená, učenlivá, pozná abecedu, čísla a jej vášňou je kreslenie. Keďže Natálkina myseľ funguje až príliš dobre, špeciálna škôlka by pre ňu nebola vhodná. Do bežnej škôlky by ju zas ale kvôli diagnózam nezobrali. Neváhali sme preto a uhradili sme školné v súkromnej škôlke, ktorú môže Natálka navštevovať spolu so zdravými deťmi.

Napriek množstvu diagnóz napreduje raketovou rýchlosťou

Natálka spočiatku kvôli rázštepu chrbtice nevedela chodiť, vďaka cvičeniu a rehabilitáciám sa to ale zmenilo. Pomocou barlí sa začala pohybovať na kratšie vzdialenosti, hrať s deťmi futbal či skrývačky. Predčasom síce absolvovala operáciu bedrových kĺbov, ktorá jej opäť znemožnila chodiť, ale už tvrdo denne trénuje, aby sa mohla po zotavení pohybovať ešte lepšie, než predtým. Veríme, že sa jej to s pomocou babky podarí a držíme obom bojovníčkam prsty.

Pomáhajte spolu s nami

Pridajte sa k nám a prispejte aj vy k tomu, aby sa deti so zdravotným znevýhodnením mohli plnohodnotne vzdelávať. Podporte spolu s nami inkluzívne vzdelávanie. Prispieť môžete viacerými spôsobmi. Všetko potrebné nájdete v tomto článku.

Ďalšie aktuality

Občianskemu združeniu Detičky lastovičky sme pomohli rúcať bariéry medzi  deťmi so zdravotným znevýhodnením a bez neho
Občianskemu združeniu Detičky lastovičky sme pomohli rúcať bariéry medzi deťmi so zdravotným znevýhodnením a bez neho

Cieľom občianskeho združenia Detičky lastovičky je podporovať všestranný rozvoj detí so zdravotným znevýhodnením. Združenie sa snaží vytvárať podmienky na inklúziu rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je aj projekt Veľký brat a veľká sestra. Práve ten sme podporili sumou 2000 €.

Pomôžte nám meniť budúcnosť znevýhodnených detí
Pomôžte nám meniť budúcnosť znevýhodnených detí

Pridajte sa k našim pravidelným darcom. ➤ Aj malé sumy dokážu zázraky.

Valentínska SRDCOVKA pomáha deťom aj tento rok
Valentínska SRDCOVKA pomáha deťom aj tento rok

Ukážte prostredníctvom 1 darcovskej SMS, že máte ❤️ na správnom mieste.

Peťkovi sme zakúpili špeciálnu klávesnicu
Peťkovi sme zakúpili špeciálnu klávesnicu

Peťko sa od malička pasuje hneď s viacerými zdravotnými znevýhodneniami. Bola mu diagnostikovaná detská mozgová obrna, následkom čoho bojuje okrem iného so zníženým svalovým tonusom celého tela či poruchou reči. Bez pomoci asistencie nedokáže Peťko zvládnuť žiadnu samoobslužnú činnosť.

srdce pre deti

×
1 MOJA POMOC
2 MOJE ÚDAJE

Potrebujete poradiť?
Napíšte nám na srdcepredeti@nadaciapontis.sk.

Darovaním beriete na vedomie etické princípy a podmienky spracúvania osobných údajov.