„Problémy nášho dievčatka sa začali už v brušku. Do 36. týždňa sa všetko javilo ako úplne v poriadku, všetky výsledky boli na jednotku. Bábätko rástlo a my sme sa pripravovali na príchod vytúženej dcérky. Potom ma však hospitalizovali na oddelení rizikového tehotenstva pre podozrenie na hydrocefalus. Náš anjelik bol statočný už pri narodení. Lekári ju už v 39. týždni doslova vytiahli na svet bez kontrakcií a akýchkoľvek náznakov, že je pripravená. Bol práve Silvester a pre nás to bol vzhľadom na okolnosti najšťastnejší deň na svete. Naša princeznička bola relatívne v poriadku a z hydrocefalu bola ‚len' zväčšená mozgová komora s diagnózou ventrikulomegalia," spomína Gretkina mama, pani Leandra.


Radosť však netrvala dlho. Mladá mamička doma zistila, že niečo s jej dcérkou nie je v poriadku: „Po necelých troch mesiacoch som si začala všímať zvláštne pohyby očičiek a ručičiek. Utekali sme za pediatričkou, skončili sme na detskej neurológii v Košiciach. Tu sa lekári handrkovali o tom, čo jej vlastne je. Absolvovali sme milión vyšetrení a poslali nás domov s diagnózou bližšie neurčenej epilepsie. Vtedy som si hovorila, že musím byť silná, veď koľko ľudí s epilepsiou žije plnohodnotný život. Pád na dno prišiel po niekoľkých mesiacoch." Westov syndróm – jeden z najhorších druhov epilepsie. Tak znel krutý ortieľ lekárov. Silné záchvaty Gretku natoľko vyčerpávali, že vážne oneskorili jej vývin.


Rodičia však nezaspali na vavrínoch a dopad krutej diagnózy sa snažia deň čo deň zmierňovať. Najviac im v tom pomáha pravidelná rehabilitácia. Trojtýždňový rehabilitačný pobyt absolvovala nedávno aj vďaka vám a úspešnej zbierke z apríla tohto roka. Rodičia sú z výsledkov nadšení a len ťažko hľadajú slová, ktoré by dostatočne vyjadrili ich vďaku. „Podarilo sa nám spolu s vami niečo neskutočné. Z ležiaceho bábätka, ktoré si nevedelo ani sadnúť, či držať si fľašu vo veku 14 mesiacov sa podarilo postaviť našu šikovnicu Gretku na nohy. Vo veku 23 mesiacov už chodí za pomoci opory a dokonca sa odhodlala urobiť aj 2-3 krôčiky do priestoru. Už sedem mesiacov neustále rehabilitujeme. Pokiaľ bude mať peniaze na rehabilitácie, my sa nevzdáme. Gretka je po každej rehabilitácii šikovnejšia a pevnejšia. Stále je to málo, ale my bojujeme a cvičíme, pretože náš cieľ je už na dosah. Ďakujeme ešte raz veľmi pekne. Vez vás by sme to nezvládli," uzatvára vďačná mamina.